Tudatosan készült borásznak, bár génjeiben is őriz a szakma iránti vonzódást. Az alázat, a mélyen átélt hit és a mádi Holdvölgy Pincészet csúcstechnológiája adja mindennapjainak keretét. GINCSAI TAMÁST faggattam.
(A portré rövidített változata a VinCE Magazin júliusi számában jelent meg.)
Anyai dédnagyapám, Nemes Kenderesi Vajda Miklós dédnagyanyámmal és tíz gyerekével kilencvenhat hold földet és egy kicsi szőlőt is művelt. Apai dédnagyapám pedig Tiszarádon kádár mesterként dolgozott. Gyanítom, hogy a génjeimben őrzök belőlük valamit, és tőlük származhat természet szeretetem is. Lenyűgözött gyerekként, ahogy a mezőn kószálva figyeltem az állatokat és növényeket. Nyíregyházán ugyan panelban nőttem fel, és nagymamámmal az ablakból néztük a napfelkeltéket és napnyugtákat, de a házunk melletti Örökösföld nevű területet keresztül-kasul bebarangoltuk.
Állatorvosi tervekkel célirányosan mentem biológia-kémia tagozatra a nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnáziumba. Ez az erős iskola erős alapokat adott, ráadásul igen komolyan vettem a lexikális tudás megszerzését is. Ebben az időben sokat jártunk Tokajba, ez hozta a fordulatot az érdeklődésemben. Megragadott a borászok életstílusa és értékrendje. Tetszett a szabad életük. Végül a Corvinus Egyetem élelmiszertechnológus-borász szakán végeztem. Állatorvos ugyan nem lettem, de tállyai házam kertjében nyulakat tenyésztek.
A Hegyalja Fesztiválon hamar elfogyott első borom, ami 2005-ben a Verebes dűlőn termett, és így első dűlőszelektált furmintom is volt egyben. Egyetemi éveim alatt ugyanis szőlőt béreltem Tokaj egyik legmeredekebb fekvésén. Ezen az egyharmad hektárnyi gyalogtőkén önszorgalomból tanultam a szőlészetet. Az akkor még a Hétszőlőnél dolgozó Kanczler Andrással konzultáltam, később a kötelező gyakorlataimat is ő mentorálta, de köszönettel tartozom Bai Editnek, akitől később a Dereszlánál a borászat gyakorlati alapjait tanultam.
Édesanyám gyógytornászként, édesapám finommechanikai műszerészként dolgozott, de a napi munka mellett az önfenntartáshoz elegendő nagyságú kertet is vittek gyümölcsössel és zöldségeskerttel. Szeretettel művelték. Ma már nekem is van konyhakertem Tállyai házam mellett és annyira komolyan veszem, hogy például paradicsomot magról palántázok ötödik éve. Már január végén elkezdem a csíráztatást. Egy lecsóra valót csak illik egy háznál megtermelni!
Először tizenhat évesen egy debrői hárslevelűtől éreztem jól magam igazán, ez annyira emlékezetesre sikerült, hogy utána napokig tartott kiheverni. Az első komoly borélményem azonban korábban történt, tizenhárom évesen kóstoltam egy 1993-as édes szamorodnit. Talán ez is hatással lehetett pályaválasztásomra.
Vallom, hogy a borász akkor hiteles igazán, ha otthonosan mozog a fehér-, a vörös-, a rozébor és a pezsgő készítésében is. Magam a Vylyánnál két vörösboros szüretben is részt vettem, Ipacs Szabó István szárnyai alatt. Végül erős honvágyam támadt Tokaj-hegyalja után. Ekkoriban szólt egy barátom, hogy borászt keresnek a Holdvölgynél. Idén pedig már a második szüretemnél tartok, és nagy megtiszteltetésnek érzem, hogy folytathatom amit, Berecz Stephanie elkezdett. A Holdvölgy huszonöt hektáron gazdálkodik Mádon. Területeink a Holdvölgy, az Úrágya, a Nyúlászó, a Király, a Kakasok, a Betsek és a Dorgó dűlőkben fekszenek. Csúcstechnológia áll a rendelkezésemre a szőlőfeldolgozástól a palackozásig és Tokaj-hegyalja egyik legjobb szőlésze Hornyák László a kollégám. Az ő tökéletes munkájára is szükség van, ugyanis tudom, hogy a bor minősége nyolcvan százalékban a szőlőben dől el. A pincerendszerünk pedig ideális klímát nyújt boraink érleléséhez.
Érdekes volt az egyetem után Budapesten borszaküzletben dolgozni, és közvetlenül az emberektől megtudni a borral kapcsolatos kívánságaikat. Egyébként is szívesen ismerkedem, és komolyan érdekel, hogy mit gondolnak a Holdvölgy borokról. Öröm, ha egy csevegős, zsibongós borkóstolón az asztalunk előtt hirtelen csend lesz, mert annyira magukba mélyednek az emberek a kóstolt bortól.
Lelkesen horgászom és nyulakat tenyésztek, mert ki kell tudni kapcsolni hiába a munkám a hobbim. Az aranyos nyuszi tekintetekért pedig kárpótol egy Toszkán nyúlragu. A furmint egyébként nem csak nyúlraguhoz, de nyúlpaprikáshoz is pompásan illeszkedhet. Nagyanyámtól tanultam főzni. Látta, hogy érdekel és tizenöt évesen egy gulyás vagy halászlé elkészítése már nem okozott gondot számomra.
Zöld teával indítom a napot és gyönyörködöm a tállyai panorámában. Szepsy István még ebben is példaértékű számomra. Olyan idős koromra, mint amiben most ő van, szeretném megközelíteni, amit képvisel. Tavaly óta pedig a Holdvölgy is tagja a Mádi Körnek ez a boraink minőségén is érződik. A Körben rendszeresen kóstolunk és megvitatjuk az aktualitásokat, erre a munkára egész Tokaj-hegyaljának szüksége lenne.
Kitűzött céljaimhoz nemcsak akaratra, de hitre is szükségem van. Úgy is mondhatom, hogy jóban kell lenni a világgal és a segítség is megérkezik. Volt időm mélyrehatóan megismerni és el is fogadni magam. Választ akartam kapni a kérdésre: Ki vagyok? Miután ezt tisztáztam, tudtam csak továbblépni. Ehhez Isten is kell, és a kapcsolatot Istennel ápolni kell! Én ezt reggeli és esti imáimban teszem. Bármit is érjek el, mindig mindenért hálát adok. Református vagyok, de a spirituális útra saját tapasztalatok alapján találtam rá, sokat is olvasok a témában. Azért vagyunk itt, hogy fejlődjünk. Hit nélkül nem sikerült volna oda eljutnom, ahol most tartok. Aki fejlődni szeretne lelkiekben vagy borászatban, az megtalálja az utat.
Tallián Hedvig